• 1401/02/27
  • - تعداد بازدید: 64
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

معرفی گروه بهداشت و ایمنی مواد غذایی

تاریخچه گروه بهداشت و ایمنی مواد غذایی

کارشناسی ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی شاخه­ای از علوم بهداشتی در آموزش عالی است که در آن دانشجو طی دوره مصوب، دانش لازم مربوط به سلامت غذا را به صورت نظری و عملی فرا می­گیرد. دسترسی به غذای كافی و سالم از دغدغه­های مسئولین دولتی هر کشوری است تا جامعه ای سالم داشته باشند. با توجه به رشد روز افزون جمعیت و گسترش شهرها و واحدهای صنعتی، سطح توقعات و تنوع مورد انتظار در مواد غذایی نیز بالا رفته است. همچنین، با توجه به پیشرفت صنعتی جوامع آلودگی­های شیمیایی محیطی و استفاده از سموم مختلف برای تولید بیشتر افزایش یافته است که بقایای این آلاینده­ها در محصولات کشاورزی و مواد غذایی می­تواند خطراتی را ایجاد کند و سلامتی انسان را تهدید کند. در طول دهه گذشته وقوع بیماری­های میکروبی ناشی از مواد غذایی نه تنها در کشورهای در حال توسعه بلکه در کشورهای توسعه یافته نیز روند افزایشی داشته است و از عمده بیماری­های جوامع کشورهای مختلف جهان به شمار می­رود. بر طبق مطالعات انجام شده همه ساله بیش از هزار میلیون مورد اسهال حاد در بین بچه­های زیر پنج سال در ممالک آفريقا، آسیا و آمریکای لاتین اتفاق می­افتد که به مرگ بیش از ۵ میلیون نفر منجر می ­گردد. لذا ضرورت دارد تا افرادی در دانشگاه­ها تربیت شوند که از دانش و تخصص کافی در مورد بهداشت و ایمنی مواد غذایی برخوردار باشند و دانش و مهارت لازم در حفافظت، مدیریت و کنترل مواد غذایی را داشته باشند. نظر به اهمیتی که غذای سالم برای انسان دارد سازمان­های مختلف جهانی از جمله WHO و FA0 از همان ابتدای تأسيس، موضوع دسترسی همگان به غذایی بهداشتی و سالم را در اولویت برنامه های خود قرار داده است و کمیته ها و گروه­های مختلف کاری در مورد بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایجاد کرده اند. رشته بهداشت و ایمنی مواد غذایی از جمله رشته­هایی است که در دانشگاه­های مختلف خارجی و در مقاطع کارشناسی  (B5) ، کارشناسی ارشد (MS) و دکترا (PhD) دانشجو تربیت می­کنند.

گروه بهداشت و ایمنی مواد غذایی در سال 1397 در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا شکل گرفت. این گروه از مهرماه سال 1397 با رسالت و اهداف زیر با پذیرش 4 دانشجوی کارشناسی ارشد راه اندازی گردید.

 

معرفی رشته کارشناسی ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی

اولین دوره پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی توسط دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا در سال 1397انجام گرفته است.

 برای داشتن مواد غذایی سالم و کاهش عوارض متعدد آن، کارشناسان ارشد این رشته لازم است در جهت حفظ و ارتقاء سلامت جامعه، با توانمندی های زیر در زمینه های فعالیت در بازار کار بهداشت و ایمنی مواد غذایی آشنا شوند و آن ها را به کار گیرند.

  • آلودگی های مواد غذایی
  • ایمنی و کنترل کیفیت مواد غذایی
  • افزودنی های مجاز شامل نگهدارنده ها، طعم دهنده ها، بافت دهنده ها، رنگ ها و شیرین کننده ها
  • شناسایی سموم و مسمومیت ها

 

عبارت خود را درج و جهت جستجو کلید

تغییر اندازه فونت:

تغییر فاصله بین کلمات:

تغییر فاصله بین خطوط:

تغییر نوع موس: